8. mail käis Eesti Kunstiakadeemia erialajuht, külalisdotsent ja Identity loovjuht Ionel Lehari hommikusaates R2 pluss programmis vestlemas Robin Juhkentaliga. Vestlus toimus humoorikas, kuid informatiivses vormis. Peamisteks teemadeks olid visuaalne kommunikatsioon, vastutustundlik disain, AI tehisintellekti plussid ja miinused, Eesti Kunstiakadeemia õppekava integreerimine tänapäeva AI võimalustega ning disaini tulevik.

Visuaalne kommunikatsioon

Kuidas seletaks loovjuht surnud jänesele visuaalset kommunikatsiooni? Just sellise tabava küsimusega alustab Robin Juhkental. “Esiteks on mul jänesest siiralt kahju ja ma ei tea, miks talle see vajalik on, aga jänesele vastaks, et visuaalse kommunikatsiooni tähtsaim osa on graafilise disaini komponent. Täpsemalt võiks öelda, et …”

Jätkusuutlik brändi disain

Ionel avab maailmaparandaja teemasid ja märgib, et isegi tema esimene näitus oli seotud jätkusuutlikkuse teemaga, milleks oli täpsemalt loomade õiguste näitus. “Küll aga ei saa ma kuidagi maha jätta fakti, et ma olen 6 aastat reklaamiagentuuris töötanud, küll vanadel aegadel, peale kooli lõppu aga, seda karmat on vaja siiani tagasi teenida” sõnab Ionel Lehari.

Vastutustundlik strateegiline disain

Mida saab pidada koledaks disainiks? Juhkental avaldab arvamust, et tema arust on tihtipeale vastutustundlik disain kole ning täidab ainult jätkusuutlikkuse eesmärki. Ionel Lehari kommenteerib järgmiste sõnadega: “Kole on küll naljakas mõiste, aga mulle meenub kohe kunagine Tšehhoslovakkia tootedisainer, kes disainis trollibussi, mis tuli nii hirmus, et kuskil natuke kaugemal sai noor poiss trauma.”

AI, Tehisintellekt ja uue põlvkonna disain

“Kui disainer on halb, siis ei päästa teda ka AI” naljatab Ionel lehari.

Kas AI on tulnud selleks, et jääda ja kas nähtus ajab kaardipaki täiesti segamini?

“Päris muhe on jälgida oma kogukonnas, et inimesed oma temperamendi järgi jagunevad kaheks, ühed on uudishimulikud, ootusärevad ja mänguhimulised ja rõõmustavad, et on uus mänguasi saabunud ning teised on hirmul, et töö võetakse ära ja on juba paanika režiimis”.

Saates tuleb veel juttu Eesti Kunstiakadeemia õppekava muudatustest, uuest disainerite põlvkonnast, Ionel Lehari nooruse perioodist ning graafilise disaini tervikust.

 

Saadet juhtis Robin Juhkental. Salvestus toimus Raadio 2 stuudios 08. mail 2023. aastal. Kuula täispikka saadet siit.


Uudised